Shadowrun

http://shadowrun.netroof.eu/

Shadowrun
.
Shadowrun
25.05.2022 - 08:34:58
Shadowrun
Shadowrun
Shadowrun
meno:
heslo:
[reg]   autologin
Shadowrun
Shadowrun

Úvod do RPG hier a Shadowrunu

kategória: Rôzny materiál

poslal zapo ( 13.03.2007 | 03:20:29 )

Niekto sa ma pýtal, že čo to vlastne RPG hry, prekladané ako aj Hry na hrdinov, sú, ako sa hrajú alebo čo na nich treba. Preto som sa rozhodol napísať nejaký stručný úvod alebo popis, o čo vlastne ide.

Čo sú to RPG hry?

Skratka RPG je z anglického výrazu Role playing games, ktorý sa veľmi výstižne prekladá aj ako Hry na hrdinov. Jedná sa hry, kde hráte za svoju postavu, učíte sa s ňou nové schopnosti, zbierate nové veci a postupne si ju takto vyvíjate.
RPG hry pravdepodobne najviac ľudí pozná na počítači, kde sa hry ako napríklad Diablo či Fallout stali legendami, alebo v súčasnosti veľmi obľúbené online hry ako World of Warcraft alebo Lineage, či staršia Ultima. Všetky tieto ale majú jednu veľkú nevýhodu.
Predstavte si nejaký fiktívny (fantasy) svet (napr z nejakej hore uvedenej hry). Vy v ňom hráte za svoju postavu. Chodíte si po svete, zbierate skúsenosti, spoznávate ľudí. Máte veľa možností čo v ňom robiť, kam chodiť, ale vždy ste v prípade PC hier limitovaný tým, čo vám hra umožní, čo v nej bolo pripravene a vy to nemôžete nijako ovplyvniť. Tu nastáva výhoda klasických (papierových) RPG hier. V týchto hrách je možné robiť prakticky všetko čo vám len môže napadnúť. Celý svet bude reagovať podľa vás a prispôsobí sa podľa potreby.
RPG hra je niečo ako príbeh, ktorého ste súčasťou a ktorý rozvíjate. Niečo ako čítanie knihy, s tým rozdielom, že príbeh nieje dopredu napísaný a vy si ho len čítate, ale vy ten príbeh vytvárate a ovplyvňujúce.

Čo k tomu treba a ako to vyzerá?

K hraniu stačí mať pár ľudí, s ktorými sa bude hrať, pero a papier. Potom sa určite zídu pravidlá nejakého herného systému (napr Shadowrun, Dračí Doupě) a nejaký náhodný prvok, teda kocky. Nepostrádateľným prvkom je fantázia, ktorej sa medze nekladú.
Spomedzi hráčov sa zvolí jeden, ktorý bude viesť hru, tzv. GM (game master) alebo PJ (pán jaskyne). Ten si pripraví dobrodružstvo, premyslí si dej a hrá za všetky nehráčske postavy. V podstate bude mať úlohu rozprávača, ktorý uvedie hru. Taktiež si celý svet určuje podľa seba a príbehu.
Zvyšní hráči si pripravia postavy, s ktorými chcú hrať, a snažia sa vyriešiť všetky nástrahy, ktoré si pre nich GM pripravil, a tým úspešne prejsť dobrodružstvom.
Ako postava môžete chodiť kam chcete a rozprávať sa s kým chcete. Môžete ísť do baru a rozprávať sa s barmanom. Môžete taktiež za šéfom mafie a chcieť od neho je podnik, ale k tomu vám asi niečo povie jeho ochranka. Mám tým na mysli to, že máte v hre obrovskú voľnosť, ale všetko treba robiť s rozumom, pretože GM má hru viesť a snažiť sa pomáhať hráčom, ale to neznamená, že vám nemôže postavu zabiť.

Čo je to Shadowrun?

Každá hra má svoje pravidla. Či už vlastné alebo prebrané z niečoho iného. Tieto pravidlá určujú ako má postava robiť niektoré úkony a čo môže robiť.
Shadowrun je konkrétna hra s vlastnými pravidlami. Táto hra v sebe kombinuje technologický svet budúcnosti so svetom čarov, mágie a drakov (fantasy). To mu dáva obrovskú rozmanitosť a veľa možnosti pre postavy. V Shadowrune môžete jazdiť na všemožných i nemožných vozidlách a lietadlách, hackovať počítače, vylepšiť si postavu rôznymi implantátmi, bojovať mečmi alebo odpáliť nepriateľa aj s okolitým prostredím najmodernejšou raketou. A pokiaľ by to nestačilo, tak tu čaká mágia, ktorá umožňuje priam nemožné. To všetko môžete prežiť ako človek, elf, trpaslík, ork alebo trol.
Dej hry sa odohráva v 60. rokoch 21. storočia. Na svet sa vrátila mágia, v ľuďoch sa prejavili staré rasy, indiánske kmene sa vzbúrili a štáty sveta sa zmenili. Svet začali ovládať nadnárodné megakorporácie a v ich tieni a boji o trh dostávajú priestor Runery (vy). V podstate hrajete za nájomného bojovníka na špinavú prácu. Budete plniť rôzne úlohy, ako napríklad: priemyselná špionáž, pátranie po osobe alebo predmete, ochrana osôb alebo objektov, poprípade zneškodnenie nejakej osoby alebo zničenie nepriateľského tovaru. Vaším zamestnávateľom budú korporácie, gangy, mafia ale aj rôzne vlády a ľudia. Fantázií sa medze nekladú.

Na záver.

Pri každej hre ide hlavne o zábavu. Pokiaľ sa chcete pri hraní RPG naozaj baviť, potrebujete prežívať a vcítiť sa do svojej postavy. Preto je dobre, ak si ju do detailov upravíte podľa seba aby sa vám čo najviac páčila a vyhovovala.
Pri hraní sa nemusí všetko riešiť len silou, ale je dobré snažiť sa vymyslieť nejaké iné zaujímavé riešenie.

< Sprievodca vytváraním postavy pre Shadowrun Dvacet otázek >
zobrazené: 4613x
hodnotenie: 1.38 (1.38), hlasovalo: 21

Ako sa Vám páči tento príspevok?

ohodnotiť známkou 1 ohodnotiť známkou 2 ohodnotiť známkou 3

Komentáre

Najs
 - Ekin (12:40:16 14.03.2007)
Pekne.......
 - Zefon (14:46:40 7.09.2008)
Pokiaľ chcete pridávať nové veci alebo písať komentáre, musíte sa prihlásiť (prihlasovací formulár sa nachadza hore).
Pokiaľ ešte nemáte svoj účet, tak si ho môžete ihneď vytvoriť registráciou na naších stránkach.
.
.
top Hore | print Vytlačiť stránku
© 2003-2022 zapo & post authors, vygenerované za 0.066 sec.